Café Európa PO: Ako pomôcť Rómom na Slovensku?

20. júna 2015 - Košice

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku v spolupráci so Slovak Foreign Policy AssociationAd hoc – Slovakia a Asociáciou pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC) Vás pri príležitosti vyhlásenia 7. ročníka Roma Spiritsrdečne pozývajú na druhú diskusiu o postavení a aktivitách Rómov na Slovensku

Hosťami našej diskusie budú:
– Jarmila Vaňová, novinárka
– Richard Koky, platforma na podporu zdravia znevýhodnených skupín

Moderuje Vladimír Bilčík (SFPA)

Rámec diskusie:
Ako efektívne využívame investície na Rómov? Kde miznú peniaze? Prečo niektoré projekty fungujú a iné nie? Má životná situácia Rómov riešenie? Má vôbec zmysel Rómom pomáhať? A mnoho ďalších otázok, ktoré sa môžete opýtať priamo našich hostí aj VY alebo prostredníctvom sli.do s #CEKE

Napísaním otázky na stránku podujatia alebo do komentárov sa automaticky zapájate do súťaže o vecné ceny od organizátora diskusie – ZEKvSR.

Po skončení diskusie pre Vás máme pripravené prekvapenie v podobe krátkeho hudobného čísla talentovanej speváčky Gitany (https://www.facebook.com/gitanaofficial) !

Vstup voľný!

Káva, čaj a koláčik je na náš účet 🙂

Miesto: Tabačka Kulturfabrik, Gorkého 2, Košice

Príďte s nami diskutovať, tešíme sa na Vás!

Štvrtá košická diskusia sa uskutočnila dňa 16. júna tradične v prostredí Tabačky Kulturfabrik. Témou diskusie bola pomoc Rómom na Slovensku. Nepochybne išlo o tému plnú emócií, ktorá rozdeľuje spoločnosť. Hosťami boli Jarmila Vaňová a Richard Koky, ktorí sa obaja aktívne venujú pomoci rómskej menšine.

Jarmila Vaňová je novinárka, známa i z rómskeho magazínu So vakeres vysielaného RTVS. Okrem toho sa venuje i prekladom do rómskeho jazyka, ktorý vyučuje na strednej škole. Richard Koky, bývalý profesionálny vojak, je dnes hlavným koordinátorom projektu Zdravé komunity (viac o projekte nižšie). Diskusiu moderoval Vladimír Bilčík (SFPA).

Na úvod diskusie malo publikum možnosť zhliadnuť ukážky pozitívnych príkladov Rómov, ktorí získali ocenenie Roma Spirit. Medzi nimi boli napríklad Ľ. Kurej, ktorí zamestnáva výlučne Rómov alebo starostka Z. Nebusová, ktorej sa podarilo vybudovať z rómskej osady slušné miesto pre život.

Je pomoci dosť?

Obaja hostia sa zhodli na tom, že pomoci pre rómsku komunitu stále nie je dostatok a tá, ktorá je, nie je dostatočne efektívna. Vaňová dodáva, že spoločnosť očakáva konkrétne výsledky, akým je napríklad projekt Richarda Kokyho, Zdravé komunity, alebo projekt rómskych médií.

„Je jedno či pomáhajú Rómovia alebo „nerómovia“, hlavne nech pomáha čo najviac ľudí.“ (R. Koky)

„Neočakávame špeciálnu pomoc, ale pomoc ako občania tejto krajiny.“ (J. Vaňová)

Projekt Zdravé komunity

Ide o neziskovú organizáciu, ktorej ciele sú nastavené zo samotných potrieb rómskej komunity. Svoju preventívnu a ozdravovaciu činnosť prevádza od októbra 2013. Venuje sa najmä spolupráci so samosprávami, ktorá podľa slov Kokyho nie je jednoduchá, pretože niektoré samosprávy sa tvária, že nemajú obyvateľov rómskej etnicity a odsúvajú ich na okraj spoločnosti. Hlavnými činnosťami Zdravých komunít je napríklad očkovanie Rómov, odvážanie odpadu z osád a preventívna informačná činnosť. Organizácii sa podarilo získať grand, vďaka ktorému bude môcť efektívne fungovať do roku 2020.

Skutočným riešením je práca

Podľa Vaňovej jediným skutočným riešením na zlepšenie života Rómov je dlhodobá práca. Tá zabezpečí i socializáciu a integráciu Rómov do väčšinovej spoločnosti a bude ich motivovať sa starať o svoje zdravie. Tvrdí, že násilná integrácia, aktivačné práce a krátkodobé projekty nič nevyriešia. Krátkodobé projekty po skončení vrátia ľudí tam kde boli a ľudia v nich stratia dôveru. Koky na margo krátkodobých projektov dodáva: „Bol som účastníkom projektov, kde sa projekt začal, urobilo sa pár fotiek, po roku sa vyhodnotil a skončil.“ Zhodli sa, že krátkodobé projekty sú nezmyselné. Koky si myslí, že ak by Rómovia mali možnosť participovať na projektoch vo väčšej miere, určite by ju využili. Väčšina dobrovoľníkov v organizácii Zdravé komunity sú práve Rómovia, ktorých baví pomáhať „vlastným.“ Vaňová tvrdí, že Rómovia neodmietnu možnosť participovať na projektoch, lebo nemajú inú šancu na zlepšenie života.

Negatívny imidž

Vaňová hodnotí trinásť rokov svojej práce v oblasti médií pre rómsku komunitu ako úspech. Podarilo sa jej vniesť rómsky jazyk do slovenských médií. Myslí si, že systematické budovanie pozitívneho obrazu Rómov má veľký význam. Práve magazín So vakeres prináša pozitívne reportáže zo života Rómov, ktorých je na Slovensku naozaj málo a väčšina médií zobrazuje rómsku menšinu veľmi necitlivo.

„Ak pracujete pre rómsku komunitu, nečakajte vďaku.“(J. Vaňová)

Rómovia a Majorita

Vaňová si myslí, že postoj Rómov k majorite je jednoznačne lepší ako postoj majority k Rómom. „Nič iné ako veriť majorite nám neostáva, pretože vám musíme veriť a preto chceme, aby ste i vy verili nám.“ Koky má podobný názor a vzťah medzi Rómami a majoritou simuluje na príklade z prostredia mestského zastupiteľstva. Tvrdí, že Rómovia by využili možnosť pomôcť i majorite, no tá už by možnosť Rómom nevyužila.

Otázka rómskej identity

Vaňová si myslí, že sociálne problémy Rómov sú často zamieňané za ich kultúrne dedičstvo. To je veľmi bohaté, no samotní Rómovia ho podľa nej nepoznajú, no napriek tomu žijú s ním v súlade. Dodržiavajú nepísané zákony ohľadne zvykov v štruktúre rodiny a podobne. Uvedomiť si svoju kultúru je podľa dôležité, pretože len ak viete, kto ste, môžete rásť. Pre Kokyho je tiež rómska identita dôležitá. Tvrdí, že asimilácia Rómom nevyhovuje. O sebe hovorí, že navonok je súce integrovaný Róm, no uznáva rómske hodnoty a spôsob života.

„Navonok sa prispôsobím, ale vo vnútri som sám sebou.“ (R. Koky)

Obaja hostia sa zhodli, že situácia Rómov na Slovensku nie je ľahká a efektívnej pomoci nie je dosť. Zmena však musí prísť i v myslení samotných Rómov, ktorým násilná asimilácia a integrácia rozhodne nevyhovuje. Túžia si uchovať svoju identitu a svoje kultúrne dedičstvo.